Најновите 20 објави

Се молам, значи живеам – III дел

Сепак, да не се вознемируваме ако не ги доживуваме тие нешта. Треба само да знаеме дека тоа е атмосферата во која сме призвани да влеземе, тоа е предизвикот пред кој е исправен секој од нас во својот живот. Ниту најблескавите светски успеси, ниту многуте посети на психијатри, ниту патувањата, ниту богатствата, возљубените браќа, ниту радостите…

Соопштение од Светиот Синод

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана на 25 февруари 2021 година, разгледувајќи ги тековните црковни активности, обрна посебно внимание врз актуелните состојби, случувања и појави и го донесе следново С О О П Ш Т Е Н И Е САС на МПЦ…

Се молам значи живеам – II дел

Старецот го поистоветувал животот со молитвата. „Да живееш, значи да се молиш“ – велел Старец Пајсиј. Не знам дали сте читале една многу убава книга која не е наменета само за монасите, иако нејзиниот наслов зборува за тоа: „Подвижнички слова“ од Авва Доротеј. На крајот има дијалог помеѓу големиот Отец Авва Доротеј и Авва Доситеј…

Литургиски собор за споменот на Св. Партениј

Големиот Лампсакиски чудотворец, кој цел живот се трудел за храмовото благолепие и заради кој уште од претходната вечер Бигорското светилиште ги собра во своите пазуви духовните рожби на нашиот сакан старец и игумен, Епископот Антаниски г. Партениј, да го прослават заедно со него светлиот спомен на Светиот, денес им приреди на присутните вистинско литургиско торжество.…

Жртвата на пастирот и послушанието на верните

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Светата Литургија, на споменот на Свети Партениј Лампсакиски, 20 февруари 2020 лето Господово Мили мои, најнапред ви благодарам што на овој ден, кога слави великиот Христов архијереј, Светиот отец наш Партениј епископ Лампсакиски Чудотворец, чиешто име недостојно го носам скоро…

Навечерие на Св. Партениј и именден на Старецот

Да бидеме благодарни на луѓето коишто нѐ прават среќни; тие се харизматични градинари коишто прават да расцветаат нашите души.-Марсел Пруст Во духот на благодарноста, согласно овие вдахновени зборови, како и според завештанието на Божествениот Апостол Павле: Помнете ги и вашите учители, што ви го проповедаа словото Божјо и, имајќи го пред очи исходот на нивниот…

Литургискиот целив на Божјата безгранична љубов

Предисловие на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, на книгата „Божествената Литургија“, во издание на Бигорскиот Манастир Единствена причина за создавањето на овој преубав свет е љубовта Божја. А круната, пак, на целото создавање, како што читаме во Светото Писмо, е човекот – највозљубената Божја творба. Значи, љубовта на Бога…

Честитка на Вселенскиот Патријарх до новоизбраниот Патријарх Српски Порфириј

Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј испрати писмо со честитка до новоизбраниот Патријарх српски г. Порфириј. Цитирајќи го Светото Писмо, тој со Патријархот српски сподели дека „ги доживеавме одново и денес сцените од Делата апостолски, при работата на Вашиот Свет собор, откако бевме известени за достојниот избор на Вашето богопроизведено Блаженство за наследник на…

Избран и востоличен новиот српски патријарх

Новоизбраниот Патријарх српски г. Порфириј (Фото: Танјуг/Зоран Жестиќ) Светиот архијерејски собор на Српската православна црква на своето заседание од 18 февруари 2021 година во Спомен-храмот на свети Сава во Белград го избра Неговото Високопреосвештенство Митрополитот загребско-љубљански др. Порфириј за Патријарх српски. Веднаш после изборот беше отслужено благодарење и произнесено многулетствие за Архиепископот пеќки, Митрополит белградско-карловачки…

Соопштение по повод именденот на Епископот Антаниски г. Партениј

Празнувајќи го споменот на нашиот отец меѓу светиите Партениј Лампсакиски, на 19 февруари 2021 година во свештената Бигорска обител: ❈ Ќе се отслужи празнична Вечерна богослужба, која ќе започне во 17:30 часот. ❈ Следниот ден, на 20 февруари, во 07:30 часот ќе започне утрената богослужба. ❈ Во 08.45 часот ќе започне божествената архиерејска Литургија, со која ќе чиноначалствува…

Prifti i cili shpëtoi Shqiptarët dhe qytetin e Dibrës në vitin 1918

Muaji gusht i vitit 1995, dita e tetë, kujtimi i Shënjtores Martirja e Shenjtë Paraskeva Rimjanka. Dielli i ngitur fuqishëm midis Bistrës dhe Kërçinit, me vetëvendosje zotëron mbi të gjithë lumin, duke e zbuluar plotësisht bukurinë e parë të krijuar të grykës së Radikës. Në atë kohë ende e po njihesha me atë bukuri e…

Попот кој ги спасил Албанците и градот Дебар во 1918 година

Месец август 1995 година, ден осми, споменот на Светата Преподобномаченица Параскева Римјанка. Сонцето, моќно издигнато измеѓу Бистра и Крчин, самовласно господари над целата Река, откривајќи ја во целост првосоздадената красота на Радичката клисура. Во тоа време сè уште ја спознавав богомдаруваната убавина на Река и од нејзината природа, како од петто Евангелие напишано непосредно со…

Во молитвата треба да молчиме, за да Го слушнеме Бога

Оној којшто љуби секогаш чувствува дека е должен. Не затоа што има некаков синдром на вина, туку затоа што срцето секогаш му чувствува потреба да даде повеќе, да му даде на другиот тоа што има, да се жртвува, да се распне, да умре, за да живее другиот; да загуби, за другиот да се спаси. †…

Стравот – тоа не си ти

Не си ти оној кој се плаши. Не си ти оној кој се вознемирува. Не си ти оној кој трепери и полудува од неволјите и тешкотиите на секојдневието, туку тоа се улогите што си ги натоварил на себе, тие прават да се чувствуваш така. Ако го соблечеш костумот што тие ти го облекоа и ја…

Сретение во Бигорски

Сега го отпушташ Твојот слуга, Владико, според зборовите Твои во мир; зашто го видоа очите мои спасението Твое, што си го приготвил пред лицето на сите народи, светлина за просвета на незнабошците и слава на народот Твој Израил.(Лука 2,29-32) Овие зборови на праведниот Симеон го означуваат крајот на еден долг период, илјадници години, за време…

За празникот Сретение Господово

Да дојдеме и ние со песни божествени, да Го пресретнеме Христа и да Го примиме Оној, чие што спасение го виде Симеон! Ова e Оној што Давид Го предвести! Ова е Оној што говореше преку пророците, Кој заради нас се воплоти и преку Законот ни говори. Нему да Му се поклониме.(Стихира на Господи повикав) Денес…

Се молам, значи живеам

Ние, веројатно, не разбираме што точно е молитвата, не знаеме како да ја ползуваме во нашиот живот. Но, најпрвин да одговориме на прашањето: „Што не е молитвата?“ Кога бевме деца, во училиште, во семејството, како и во храмот, нè учеа дека сме должни да се молиме - тоа е наш долг како Христијани. „Се помоли…

Центарот за бременост во Тексас прославува јубилеј - 90.000 бебиња спасени од абортус

Центарот за бременост во Тексас објави дека 90 000 животи се спасени од абортус во првите 30 години од неговото  постоење. Директорката на Центарот за бременост, Лиан Џејмисон во програмата  ,,The Prayer Link” на CBN News изјави дека организацијата има ,,Божествено назначување” за спас на колку што е можно повеќе човечки животи, убедувајќи ги жените…

Божјиот човек знае да чека

Г олемите дарови секогаш се проследени со големи испитанија, пред и после нивното примање. Тоа е така бидејќи добриот Бог го познава нашиот болен нарцисизам, нашата склоност да узурпираме сѐ за наша полза. Затоа, заедно со дарот и харизмата, го допушта и испитанието. На тој начин нѐ држи во смирение, за да не се возгордее…

Умилително слово

Дојдете, возљубени; дојдете отци и браќа мои, избрано стадо на Отецот, воплотени воини Христови. Дојдете, чеда, послушајте го ова, за душите ваши спасително слово. Дојдете да се зафатиме со трговијата додека е сè уште ден за трговија. Дојдете да придобиеме вечен живот, да го купиме спасението на своите души. Наполнете ги очите со солзи и…