Најновите 20 објави

Споменот на Светите Првоврховни Апостоли во Бигорски

„Врховните помеѓу учениците, великите и светли светилници, Петра да гο восфалиме и премудриот Πавле, бидејќи со огнот на Божествениот Дух засветлија и сета магла на прелеста ја изгореа. Затоа и на горното Царство граѓани се покажаа достојно и на благодатта сопрестолници. Поради тоа викаме: Апостоли на Христа Бога, на падовите прошка испросете, за оние што…

(Видео) Рождество на Свети Јован Крстител - Иванден

Денес со славна радост се радуваме, заедно со Ангелите и со Светиите, бидејќи ја славиме благословената зора на раѓањето на Светиот Јован Крстител, великиот пророк и претеча на нашиот Господ Исус Христос. Со умиление и благодарност го чествуваме овој ден, кога Господ со Својата бескрајна милост му го дари на светот овој избран сад на…

Информацијата на Свети Јован Крстител

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Божествената Литургија на празникот Раѓање на Свети Јован Крстител, на 24 јуни/7 јули 2024 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Возљубени браќа и сестри, Денеска благодатта Божја нѐ собра овде, во ова славно Светилиште и на ова свето собрание, за…

Првиот летен камп по веронаука во скитот на Светите Браќа Кирил и Методиј

Онаму каде што Божјата креација ја благословува човечката; онаму каде што Божјото создание го пресретнува делото на човекот косоздател; каде што Божествената возвишена естетика е инспирација за земните вљубеници во убавото; каде што умилната утринска песна на многуте разни птици се синхронизира со пеењето што извира од тишината на човечката душа, таму Бог Сетворецот, преку…

Соопштение по повод манастирската слава за Рождеството на Свети Јован Претеча – Иванден

Возљубени верници и почитувачи на Свештената Бигорска Обител и на славниот Претеча, Ве известуваме дека на денот кога го славиме сечесниот празник на Рождеството на нашиот патрон и небесен застапник, светиот и славен Пророк, Претеча и Крстител Господов Јован: ___ Во сабота, на 6 јули, во Свештената Бигорска Обител ќе се отслужи сеноќно бдение, коешто ќе…

(Видео) Успешно завршена работната акција за отворање пат и очистување на Манастирот на Свети Архангел Гавриил – Манастирец

Возљубени читатели, Со благодарност кон Бога Дародавецот и со пофалба во нашите усни за Неговото пресвето име, ви ја споделуваме радосната вест дека најавената работна акција во бигорскиот метох, Манастирот посветен на Соборот на Светиот Архангел Гавриил – Манастирец, во Долни Дримкол, беше успешно спроведена и завршена. Благодарение на вашите молитви и посветеноста на работниците…

Канонизација на Преп. Стефанида Битолска и Скадарска

По повод свечената канонизација на Светата Преподобномаченица Стефанида Битолска и Скадарска, вчера, на 30 јуни, во Храмот на Светиот Великомаченик Димитриј во Битола, светата архиерејска Литургија отслужија Патријархот српски г. Порфириј и Архиепископот охридски и македонски г. Стефан. На светата архиерејска Литургија сослужуваа: Митрополитот преспанско-пелагониски и администратор за Австралија и Нов Зеланд Петар, Архиепископот михаловско-кошички…

Црквата на Бугарија доби нов Патријарх

Вчера, на 30 јуни, Патријаршискиот изборен собор на Православна Црква на Бугарија за нов Патријарх го избра досегашниот Видинскиот митрополит г. Даниил. Изборот се одржа во два изборни круга со 138 избирачи од епархиите од целата земја. По првиот круг на гласање, Врачанскиот митрополит Григориј доби 64 гласа, Видинскиот митрополит Даниил – 51 глас, а…

Работна акција во Долнодримколскиот Манастир „Собор на Свети Архангел Гавриил“

Возљубени верници и читатели, Со нескриена радост во срцата наши ве известуваме дека од неодамна, со благослов на нашиот почитуван надлежен владика, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и по иницијатива и заложби на нашиот почитуван Старец, Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, започна отворање на пристапен пат кон бигорскиот…

Педесетница во „горната одаја“ Бигорска

Светиот Дух дава сè: Он е Изворот на пророштва, ги усовршува свештениците, неписмените на мудрост ги учи, рибарите ги направи богослови, го утврдува целото црковно собрание. Едносуштен и сопрестолен на Отецот и Синот, Утешителу, слава Ти. Кога семето е посеано, потребна му е силата на топлината и светлината, за да израсне. Кога дрвото е засадено,…

Новата епоха на Педесетницата

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, за празникот Педесетница, изговорено на Светата Литургија, на 23 јуни 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, со славословни химни и молитви го славиме големиот празник на Педесетницата Господова, кој воедно претставува и роденден на Црквата. Оти, токму од овој…

За блажен покој...

Непосредно пред својот роденден и пред почетокот на преобразителната и спасителна своја мисија во светот, мајката Црква денес човекољубиво нѐ повикува на грижлива молитва за покојните наши отци, браќа, сестри, роднини, родители и прародители. Со тоа таа ни укажува дека во неа сите ние, и живите и покојните, сме едно, еден свет, едно семејство, и…

Соопштение по повод Педесетница

Возљубени верници,Ве известуваме дека по повод големиот празник на Светата Педесетница во Бигорската Обител ќе се отслужи:Сабота – 22 јуни19:00 ч. – Бдение со повечерие, вечерна, утрена и прв часНедела – 23 јуни07:30 ч. – Трети и шести час, Архијерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Бигорскиот Манастир,…

Национализмот во Црквата е неопростлива хула против Христа

Денес Православната Црква го празнува споменот на преподобниот Јустин Ќелиски (Поповиќ), роден на 25 март 1894 г. и упокоен во Господа на 25 март 1979 година. Светиот Синод на Православната Црква на Србија го впиша неговото име во Диптихот на Светиите на 29 април 2010 г. и одреди неговиот спомен да се слави на 1…

Празникот Вознесение Господово во Манастирот Пречиста

Вознесението Христово е настан од огромно значење за целото човештво, жив доказ дека Божественото дело за спасение на човечкиот род е завршено. Како што вели Божествениот Павле: „Слегнатиот е Истиот, Кој се издигна повисоко од сите небеса, за да исполни сè“ (Ефес. 4,10). Синот Божји се овоплоти, прими човечка природа, слезе на Земјата, за да…

Да се облекуваме во сила одозгора

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Вознесение Христово, за време на Светата Литургија во Сечесниот храм на Светото Благовештение во Манастирот Пречиста Кичевска, на 13 јули 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, со благодарствени химни и…

Претставници од Бигорски на именден кај Сесветиот Вселенски Патријарх

Изминативе два дена, на 10 и 11 јуни, кога според новиот стил Црквата Божја го слави споменот на Светите славни Апостоли Вартоломеј и Варнава, како и на Пресветата Владичица наша Богородица, во чест на нејзината чудотворна светогорска икона „Достојно ест“, Неговата Сесветост, Архиепископот на Новиот Рим – Константинопол и Вселенски Патријарх г. г. Вартоломеј, го…

Свечена канонизација на вишенските светители

„Спасителови чеда со души девствени и на Црквата украси достојни сте зашто секоја лага ја разобличивте со подвиг и вера огнена, Спасе сечесен и Спасо со чисто срце, постанавте жители на Рајот и за нас брзи застапници“ (тропар на светите Спасе Вевчански и Спаса Вишенска). Црквата како жив организам чија глава е Самиот Христос секогаш…

Величествено воведување на Светите Спасо и Спаса во Диптихот на Светиите

Вчера, на 8 јуни 2024 година, светата Црква Божја забележа уште еден вонреден и благодатен настан – почеток на впишувањето на Светата Спаса Вишенска во Диптихот на Светиите. Оваа возвишена свеченост најнапред започна со архиерејска вечерна богослужба во храмот „Свети Атанасиј Велики“ во живописното струшко село Вишни. На празничната богослужба претстоеше нашиот возљубен Старец, Епископот…

Соопштение за канонизацијата на Светите Спасо и Спаса Вишенски

Синодот на МПЦ – Охридска Архиепископија ги вброи во редот на светиите Спасе и Спаса Вишенски, со што конечено се заврши еден процес што трае веќе еден век, а кој го започнаа самите верни луѓе. На 8-ми и 9-ти јуни во храмот „Свети Атанасиј“ во село Вишни (Струшки Регион) и во храмот „Света Софија“ во…