Најновите 20 објави

Житие на светиот отец наш Јован Милостив, патријархот Александриски

Јован Милостив, патријарх Александриски Се родил на островот Кипар во кнежевско семејство. Татко му беше кнез на име Епифаниј. Од младоста беше воспитан во побожноста и стравот Божји и за него стравот Божји беше почеток на премудроста. Со настојување на родителите се ожени и имаше деца. Но, по Божја промисла набрзо му умреа децата, а…

Религија и развој (детството и слободната волја)

2. Дали и колку зависи нашата претстава за Бог во детство? Следејќи ги истражувањата на современата психологија, што се и емпириски потврдени, а кои уверуваат дека раното детство има големо значење при формирањето на идниот карактер на човекот, и применувајќи ги овие истражувања на развојот на религиските престави за Бога кај детето, на ова прашање…

Православието и човековите права – VII дел

Правата на човекот во историјата на Православната Црква Во однос на правата на човекот би можеле да разграничиме четири периоди во историјата на нашата Црква. Првите три века на Христијанството Првиот период ги опфаќа првите три века на Христијанството, кога Црквата е гонета и е многу далеку од можноста да го определи односот помеѓу граѓанинот…

Телеграма со сочувство од Архиепископот г. г. Стефан

Со жалење ја примивме веста за страотната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот „Струма“ во Република Бугарија, каде што животот го загубија четириесет и шест патници, меѓу кои и деца. Сострадувајќи со болката на семејствата на постраданите, од Свое, како и од името на клирот и на верниот народ на Македонската Православна Црква –…

Славата на Ангелите во Бигорски

...преку богослужението на Црквата Христова, земјата навистина станува небо, земните се мешаат со небесните, луѓето со ангелите. Споменот на Светите небесни бестелесни сили, предводени од нивните Архистратизи Михаил, Гавриил и другите, претставува посебна духовна песна во срцата на верните. На овој ден, преку богослужението на Црквата Христова, земјата навистина станува небо, земните се мешаат со…

Ангелите, наши наставници

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Собор на Светиот Архангел Михаил и на сите небесни сили, на Светата Литургија, по читањето на Светото Евангелие, 21 ноември 2021 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, Црквата православна се украсува…

Религија и развој (прашањето за совршенството)

И покрај тоа што секој човек има во себе религиозен никулец, која е основната причина за тој никулец да не се развие? На прв поглед се чини дека е лесно да се одговори на Вашето прашање, преку наведување на веќе познати причинители кои може позитивно да влијаат врз развојот на „религиозниот никулец“ кај човекот, според…

Одговори на 4 прашања за науката и еволуцијата Митрополит Николај Месогејски

Како човек кој верува во Бога, кој е Вашиот став за оние што сакаат да се занимаваат со современо истражување, особено она кое во краен случај Го испитува Бога, како на пример генетското инженерство, космологијата или неврологијата? Митрополит Месогејски и Левреотикијски Николај Истражувањето кое е направено да го предизвикува Бог, ја има болеста на гордоста.…

Блесокот на Свети Георгиј во Кнежино

Споменот на Светиите ги радува и успокојува срцата на верните, поткрепувајќи ги со духовни сили и благодат, среде разбрануваното житејско море на овој свет. Особено, пак, големо духовно веселие причинуваат празниците на големите и омилени сенародни Светии, чиешто благодатно присуство во Црквата е мошне силно и впечатливо. Еден од тие угодници Божји, насекаде славен поради…

Да трчаме со љубов кон Христа

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Кнежинскиот Манастир, на празникот Ѓургиц, за време на Светата Литургија Да се љубите еден со друг, бидејќи по тоа ќе ве познаат сите дека сте Мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јован 13,35; 15,17) Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес,…

Тајната на љубовта (втор дел)

Тоа во секој поглед се однесува и на бракот: не само на чувствата, не само на општењето со мислите, туку и на телесното општење. Меѓутоа, би требало да имаме на ум, непоколебливо би требало да знаеме дека телесното единство на две личности кои се љубат меѓусебно не е почеток, туку полнота и граница на нивните…

Беседа на Вселенскиот Патријарх г. Вартоломеј по повод 30 години од изборот за патријарх

На 22 октомври 2021 година Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј претстоеше на Божествената Литургија по повод исполнувањето на 30 години од неговиот избор за патријарх. Во продолжение имате можност да ја проследите неговата јубилејна беседа. https://www.youtube.com/watch?v=1nGXkI7KPvo

Рајот и пеколот - (Параболата за сиромавиот Лазар)

19. Еден човек беше богат и се облекуваше во порфир и свила, и секој ден живееше раскошно и се веселеше. 20. Имаше исто така, и еден сиромав, по име Лазар, кој струплив лежеше пред вратата негова; 21. и сакаше да се нахрани со трошките што паѓаа од трпезата на богатиот; и кучињата доаѓаа и ги…

Посета на кумановскиот градоначалник г. Максим Димитриевски

Викендов во посета на Свештената Бигорска Обител престојуваше градоначалникот на општина Куманово, г. Максим Димитриевски, заедно со својата сопруга г-ѓа Надица и со група пријатели. Ценетите гости беа гостољубиво пречекани од монашкото братство и имаа можност да присуствуваат на богослужбите и да ја почувствуваат молитвената атмосфера во Манастирот. Тие денес беа топло примени и од…

Само во Христа споменот останува вечен

Ти си дошол, Христе, за да нè спасиш; прими ги сега оние што со вера се упокоиле во Тебе, во прегратките на Авраам, и всели ги заедно со Лазара, како единствен добар. (од Канонот на упокоените) Денес Црквата благодарност принесува и молитвено си спомнува за сите верни нејзини синови кои животот свој за верата и…

Посета на градоначалникот на Охрид

Денеска, на споменот на Свети Јаков Брат Божји и спроти навечерието на Митровденската задушница, во посета на Свештената Бигорска Обител, како и за благослов од нашиот Старец и Епископ г. Партениј, додје новиот градоначалник на општина Охрид, г. Кирил Пецаков. Господин Пецаков, кој и претходно беше одржувал пријателски контакт со нашиот Манастир, беше пречекан во…

Божикни пештери за секој христијански дом

Еве, наближува времето одново да се потсетиме на мигот кога Бог ни ја покажа Својата неискажлива и несфатлива љубов – раѓајќи се од Дева, за да му донесе мир на светот и да го спаси целото човештво. Ние сите треба да ја пренесуваме радосната вест за тоа свето раѓање и од срце да се потрудиме…

Се упокои во Господа јеромонахот Филотеј Дохијарски

Во неделата, на 31 октомври оваа година, ненадејно заспа во Христа јеромонахот Филотеј Дохијарски, добродетелен Божји слуга и работник на нивата Господова. Отец Филотеј беше голем пријател на нашата Црква и често пати доаѓаше во нашите цркви и манастири, вклучително и во Бигорската Обител. Тој беше јеромонахот кој во 2017 година ја донесе во Струмица…

Топол и срдечен пречек на Патријархот Вартоломеј во храмот Св. Софија во Вашингтон

Патријархот Вартоломеј Константинополски пристигна во САД на 12-дневна посета. На самиот пречек и Литургијата во соборниот храм Св. Софија во Вашингтон, Патријархот не можеше да присуствува бидејќи беше хоспитализиран, па Архиепископот Елпидофор му ги упати на митрополит Емануил Халкидонски, кој го придружува Патријархот на ова патување, поздавите и топлиот пречек наменет за Неговата Сесветост: „Би…

Бугарскиот Уставен суд ја отфрли Истанбулската Конвенција

Уставниот суд на Бугарија вчера донесе одлука според која терминот „пол“ може да биде сфатен исклучиво во својата биолошка смисла. Одлуката дојде на барање на Генералното Собрание на Граѓанскиот колегиум при Врховниот суд да даде задолжително толкување на различни членови на Уставот.   „Принципите и претпоставките на сегашниот Устав не ни дозволуваат да наложиме позитивна обврзаност…